Fantazje seksualne ma większość kobiet. Według badań około 90% pań doświadcza erotycznych fantazji. Z powodów historycznych i negatywnego podejścia na przestrzeni wieków do seksualności kobiet, płeć żeńska często czuje dyskomfort psychiczny z powodu fantazji, które wykraczają poza to, co postrzegają jako normy społeczne.
Czym są fantazje?
Fantazje seksualne to między innymi obrazy, myśli, wspomnienia, które wpływają na poziom podniecenia. Najczęściej kobieta tworząca fantazję odgrywa w niej główną rolę. Niekoniecznie jest w wyobrażeniu obecna fizycznie, ponieważ w fantazjach zarówno ciało jak i płeć mogą się zmieniać, ale zawsze obecna jest emocjonalnie, duchowo. Fantazja może powstawać pod wpływem czynników zewnętrznych takich jak np. widok przystojnego mężczyzny, kobiety, którą osoba fantazjująca postrzega jako atrakcyjną, zapach, film czy rozmowa o seksie. Wpływ na tworzenie fantazji mają również czynniki wewnętrzne np. zmiany hormonalne, owulacja, sen, wspomnienia. Badania wskazują na to, że fantazje mogą być uniwersalne to znaczy, że wiele kobiet ma podobne fantazje. Mogą być również uzależnione od sytuacji, wydarzeń, które mają obecnie miejsce w danym środowisku, kulturze lub na świecie. Kiedy w mediach wiele mówiono o chorobach, pacjentach i lekarzach jedną z częstszych fantazji kobiet był seks z lekarzem. Kiedy w telewizji pokazywano policję, wojsko dbające o porządek na ulicach, mundurowy stał się bohaterem kobiecych fantazjach. Fantazja pozwala na tworzenie nowych form wyrażania swoich pragnień, pozwala również na kreatywność. Fantazje mogą inspirować rzeczywistość, wpływając na zmiany w życiu seksualnym. Podobnie jak rzeczywistość może wpływać na fantazje. Rodzaj fantazji zależy głównie od osobowości i doświadczeń seksualnych. Jednymi z częstszych fantazji kobiet są:
trójkąty
seks grupowy
seks z osobą spoza związku
seks z nieznajomym
przymuszanie do seksu
seks z celebrytą
seks w konkretnym miejscu
seks w konkretnej sytuacji
Czy fantazje mogą być złe?
Samych fantazji nie należy oceniać ani krytykować. One po prostu są. Warto zastanowić się nad ich symbolicznym znaczeniem. Jeśli znacznie odbiegają od rzeczywistości może to oznaczać, że sygnalizują niespełnione potrzeby i pragnienia. Fantazje są ważnym tworem psychiki kobiety. Tak jak sny, czy marzenia pomagają zwrócić uwagę na to czego ona pragnie, czego potrzebuje, a czego może nie być świadoma. Fantazja pozwala na całkowite skupienie się na sobie. To osoba fantazjująca jest reżyserem swoich marzeń. Wyznacza role, idealne sytuacje, w marzeniu erotycznym wszystko idzie zgodnie z planem. W życiu jest inaczej, nie można mieć pełnej kontroli nad drugą osobą, ponieważ partner czy partnerka również ma swoje potrzeby, pomysły, przyzwyczajenia i upodobania. W życiu scenariusze pisze kilka osób. Dlatego fantazja daje poczucie wyłączności, a dzięki temu poczucie bezpieczeństwa.
Dlaczego często kobiety nie akceptują swoich fantazji?
Powodami dla których kobiety czasem wręcz wypierają, boją się swoich marzeń seksualnych mogą być negatywne przekonania, przykre, traumatyczne doświadczenia seksualne bądź brak akceptacji siebie jako istoty seksualnej mającej pragnienia i potrzeby.
Przykładowe negatywne przekonania na temat fantazji:
Jeśli nie fantazjuję o osobie, z którą jestem w związku to robię coś złego.
Moje fantazje są dziwne.
Boję się, że będę chciała wprowadzić fantazje w życie, więc wolę nie fantazjować.
Brak realizacji fantazji w związku świadczy o zamknięciu i ukrywaniu prawdy przed partnerem.
Fantazja to zdrada.
Fantazje są niebezpieczne.
Moje fantazje świadczą o tym, że coś jest ze mną nie tak.
Normalne, porządne kobiety nie fantazjują o takich rzeczach/osobach/ miejscach.
Czemu służą fantazje w związku?
Fantazja seksualna może być dobrym powodem do zastanowienia się nad relacją. Pragnienia ukryte w marzeniach pokazują deficyty, niespełnione obszary w związku, rozczarowania, które powstały pod wpływem różnych sytuacji. Dobrze zinterpretowane pomagają w uświadomieniu potrzeb i tego co jest dla osoby marzącej ważne, a co się nie dzieje, bądź dzieje się tego za mało. Fantazja może być dobrą motywacją do rozmowy z partnerem/ partnerką. Zdarza się, że zamiast próby komunikacji swoich pragnień widocznych w fantazjach, kobieta ucieka w zdradę i spełnia swoje potrzeby poza związkiem. Jeśli zdrada jest pierwszą rzeczą, która przychodzi do głowy, to warto, mieć świadomość tego, że może to przyczynić się do rozpadu związku.
Wiele kobiet ma wyrzuty sumienia z powodu fantazjowania na tematy, które odbiegają od rzeczywistości. Skoro kocha drugą połówkę i chce być w tym związku, niepokojącym może wydawać się fantazjowanie na przykład o osobie z pracy. Jeśli marzeniu erotycznym towarzyszy negatywne przekonanie, że jest ono złe, prawdopodobnie pojawi się blokada i ciężko będzie o tym otwarcie rozmawiać. Warto zaznaczyć, że fantazje nie są skierowane przeciwko partnerowi/ partnerce. Służą temu by uwidocznić braki w relacji, co jest zupełnie naturalne. Nie ma idealnych par. Kwestia to, w jaki sposób kobieta rozwiązuje problemy, które dotyczą związku. Komunikacja potrzeb, to podstawa do zdrowej, rozwijającej się relacji. Warto postarać się nie unikać rozmów. Sama fantazja nie zabije, nie powoduje rozpadu, ale jej nie omówienie może wpłynąć negatywnie.
- Orgazm - medytacja
- Brak orgazmów - niedojrzałość?
- Brak orgazmu
- Orgazm
- Orgazm - jak osiągnąć
- Orgazm - fazy
- Orgazm krok po kroku
- Orgazm - problemy
- Czy rozmiar ma znaczenie?
- Fatanzja seksualna - BDSM
- Fantazja erotyczna- seks biurowy
- Fantazja seksualna - seks nad jeziorem
- Fantazja erotyczna - seks pod prysznicem
- Fantazja seksualna - seks w kuchni
- Fantazja erotyczna - uwiedziona
- Fantazja seksualna - uwiedziony
- Fantazje seksualne - o czym fantazjują kobiety?
- Czy fantazja o innych będąc w związku jest zła?
- Fantazja Erotyczna, u masażysty - trzy zakończenia
- Pożądanie - co na nie wpływa?
- Co wpływa na pożądanie?
- Kiedy mężczyzna mówi "NIE"
- Zrozumieć kobietę i jej seksualność
- Czy w seksie dbasz bardziej o innych niż o siebie?
- Dojrzałość emocjonalna
- Uzależnienie od masturbacji
- Orientacja seksualna