Kiedy masturbacja może prowadzić do uzależnienia?
Funkcje seksu
Seks może pełnić kilka funkcji. Pierwsza z nich to prokreacyjna w celu zajścia w ciążę i przedłużenia gatunku, przekazania genów. Druga to społeczna, ponieważ zdrowy seks zbliża, pomaga tworzyć więź między partnerami, to spędzanie czasu razem, skupianie się na sobie wzajemnie, pogłębianie relacji. Kolejna rola seksu to przyjemność i spełnienie biologicznych potrzeb seksualnych. Role te mogą być połączone, lub spełniona może być tylko jedna z nich.
Funkcję seksu można porównać do jedzenia. Jeśli jesz, ponieważ jesteś głodna i zaspokajasz w ten sposób apetyt, a do tego robisz to tak, by sobie nie szkodzić to w zdrowy sposób spełniasz swoją potrzebę. Jeśli natomiast jesz ponieważ jesteś zestresowana, odczuwasz niepokój, złość, smutek czy inną emocję i jedzenie nie wynika z głodu ani z potrzeby dostarczenia ciału odżywczych składników i minerałów, jest to niezdrowe. Jeśli w dodatku takie zachowanie potrwa przez dłuższy okres czasu może prowadzić do uzależniania. Z seksem jest podobnie.
Gdy zachowania seksualne przestają spełniać wymienione powyżej funkcje mogą prowadzić do zaburzeń. Częstym problemem występującym zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych jest masturbacja na tle nerwowym. Kiedy seks zaczyna służyć uspokojeniu trudnych emocji, to sygnał do tego by przyjrzeć się szerzej sytuacji. Orgazm nie służy wyciszaniu i radzeniu sobie ze stresem. W wyniku orgazmu, który jest rezultatem spełnionej potrzeby seksualnej najprawdopodobniej masz dobre samopoczucie, odczuwasz odprężenie, spokój, a nawet przyjemne zmęczenie. Jeśli orgazm służy tylko temu by zredukować stres, seks przestaje być zdrowy. Wyniki badań z roku 2020 wskazują, że wyższa częstotliwość masturbacji była związana z niższym zadowoleniem z relacji, większym znaczeniem seksu i wyższym poziomem lęku / depresji. (1) Zależność pomiędzy samozadowoleniem, a poziomem lęku i smutku jest silna wtedy, gdy seks pełni funkcję wyciszającą i uspokajającą. Kiedy masturbacja staje się kompulsywna, to znaczy czujesz, że musisz przeżyć orgazm by poczuć się lepiej, dzieje się to regularnie i towarzyszą temu uporczywe myśli, jest to sygnał do pracy nad problemem. Seks, orgazm to przyjemność, nie przymus.
Zastanów się:
- Czy Twoje myśli i uczucia skupione są głównie na osiągnięciu orgazmu, bez przeżywania, czerpania z samozadowolenia?
- Jak się czujesz po masturbacji?
- Czy czujesz się dobrze, czy niekomfortowo?
- Czy jeśli nie doświadczysz orgazmu czujesz frustrację i niespełnienie?
- Czy istnieje prawdopodobieństwo, że używasz masturbacji jako sposobu na odcięcie się od swoich uczuć?
Oznaki problemu występują gdy:
- głównym celem doświadczeń seksualnych jest przeżycie orgazmu i sam proces poprzedzający orgazm nie jest dla Ciebie istotny
- po masturbacji odczuwasz niepokój, wyrzuty sumienia, zastanawiasz się czy wszystko w porządku
- mastarbacja pomaga, ale łączy się z odczuwaniem dyskomfortu psychicznego
- brak orgazmu powoduje, że czujesz frustrację i niespełnienie
- masturbacja jest narzędziem do radzenia sobie z trudnymi emocjami, np. ze stresem
ARTYKUŁY
- Brak orgazmów pochwowych - niedojrzałość?
- Czy w seksie dbasz bardziej o innych niż o siebie?
- Jak osiągnąć orgazm
- Fantazja - seks biurowy
- Fantazja - seks nad jeziorem
- Fantazja - seks pod prysznicem
- Fantazja - seks w kuchni
- Fantazja - uwiedziona
- Fantazje seksualne - o czym fantazjują kobiety?
- Fazy miłości
- Kiedy mężczyzna mówi "NIE"
- Otwarty związek
- Orientacja seksualna
- Orgazm
- Trudne relacje - dlaczego w nie wchodzimy?
- Zrozumieć kobietę i jej seksualność