Przejdź do głównej zawartości

Seks. Kiedy mężczyzna mówi “nie”.



Większość kobiet i mężczyzn uważa, że spadek libido, bądź brak pożądania dotyczy głównie płci żeńskiej. Jednak coraz więcej mężczyzn pojawia się w gabinetach seksuologów w celu rozwiązania problemu związanego ze spadkiem bądź brakiem libido. Często zdarza się, że to kto motywuje Panów do pojawianie się na terapii to ich partnerka. Kiedy mężczyzna odmawia współżycia przez dłuższy czas, czasem nawet latami, a rozmowy, prośby, groźby, zachęcania nie działają kobieta zaczyna odczuwać frustrację. Jest to poważny problem, trudny dla obojga partnerów, prowadzący często do rozpadu związku. Ten artykuł poświęcony jest głębszemu zrozumieniu problemu i powodów, dla których mężczyzna mówi “nie”.

Kiedy partner odmawia seksu to Kobieta najczęściej myśli:
  • Mam wrażenie, że coś jest ze mną nie tak, już go nie pociągam.
  • Boję się, że On mnie zdradza, w ogóle nie reaguje na moje starania.
  • Czuję frustrację, złość, zawód, brak mi pewności siebie.
  • Brakuje mi seksu w związku. Winiłam za to siebie i myślałam, że nie jestem normalna mając potrzeby seksulane.
  • Nie jestem już dla niego atrakcyjna.
  • Znudził się mną.
  • Nie podniecam go.
  • Denerwuje mnie jak mam się "prosić" o seks.
  • Ilekroć próbowałam namówić partnera, zachęcić go seksowną bielizną czy inwencją twórczą....odrzucał mnie. Czułam się upokorzona i zraniona.
Samiec Alfa
Ze względu na wyższy poziom testosteronu, stereotypy związane z seksualnością mężczyzn, obraz Macho, samca Alfa, sceny z filmów pornograficznych wydawać by się mogło, że mężczyzna może uprawiać seks zawsze i wszędzie. Jego członek nigdy nie odmawia posłuszeństwa, szybko reaguje na potencjalną okazję poigraszkowania, zawsze jest twardy, zwarty i gotowy. Prawdziwy mężczyzna to taki, który potrafi seksualnie zadowolić kobietę i to niejedną. Stając na wysokości zadania, doprowadza kobietę do orgazmów, które ona pieczętuje głośnymi jękami. Rola mężczyzny to inicjowanie seksu, na nim spoczywa obowiązek namawiania partnerki do współżycia. Jego członek jest niezawodny, zawsze spełnia oczekiwania właściciela i jego kochanki. Jeśli trzeba to penetruje długo, jeśli chce to wchodzi głęboko, jeśli takie są oczekiwania to dochodzi do wytrysku szybko. Jest jak maszyna z guziczkiem na ustawianie czasu działania, twardości wzwodu i prędkości ruchów. Taki obraz męskości to Science Fiction, niewiele wspólnego ma z rzeczywistością. Mogą zdarzyć się momenty, jednostkowe sytuacje, kiedy wszystko wydawać by się mogło idealne. Na przestrzeni życia wraz ze zmianą sytuacji, będzie zmieniać się poziom libido, a co za tym idzie reakcje seksualne. Czasem ciało będzie chciało, a głowa powie nie. Zdarzy się, że głowa będzie miała ochotę, a ciało odmówi posłuszeństwa.

Definicja problemu
Zanim przejdziemy do konkretów zastanówmy się, gdzie jest granica problemu i zdefiniujmy czym jest. O problemie z libido mówimy wtedy, gdy pojawia się trwały lub powracający spadek bądź całkowity brak fantazji seksualnych, albo trwały lub powracający spadek bądź całkowity brak pragnienia aktywności seksualnej. O problemie z libido mówimy wtedy, gdy przyczyna jego trwałego lub powracającego spadku nie jest związana z innymi współistniejącymi problemami medycznymi lub zażywaniem środków psychoaktywnych.

Libido 
Czym jest libido? Pod znaczeniem słowa libido kryją się stany mentalne związane z odczuwaniem pożądania, pragnienia, ochoty i potrzeb oraz reakcje fizjologiczne związane z zachowaniami seksualnymi. Na poziom libido składają się trzy elementy: biologiczny (np. reakcje fizyczne, poziom hormonów), motywacyjno-emocjonalny (np. powody, dla których masz, lub nie masz ochoty na seks i emocje z tym związane) i poznawczy (sposób w jaki myślisz o seksie i swojej seksualności). Jest wiele czynników, które wpływają na powyższe elementy i, które sprawiają, że poziom libido zmienia się na przestrzeni życia.

Pożądanie jest zmienne
Pożądanie nie jest stałe. Zmienia się wraz z wiekiem. Mężczyźni odczuwają najwyższy poziom libido między około 18 a 25 rokiem życia, a kobiety między około 28 a 40. Między 30 a 40 rokiem życia pożądanie kobiet i mężczyzn jest najbardziej do siebie zbliżone. Libido zmienia się na przełomie życia i zależy od wielu czynników w tym od poziomu hormonów, odżywiania czy poziomu przeżywanego stresu. Zdrowy, dobrze odżywiający się, wypoczęty dwudziestoletni mężczyzna będzie miał ochotę na seks raz, a nawet kilka razy dziennie, ten sam mężczyzna w wieku czterdziestu lat będzie miał inne priorytety i inne potrzeby seksualne. Dwudziestoletnia kobieta będzie inaczej odbierać swoją seksualność i potrzeby seksualne, niż trzydziestolatka, czy kobieta, po menopauzie której libido i świadomość swojego ciała jest na dużo wyższym poziomie.

Dlaczego mężczyzna mówi nie?

Powodów może być wiele, przytoczę kilka najczęstszych czynników wpływających na spadek, bądź brak libido:
  • Problem z utrzymaniem erekcji (Erectile Dysfunction, ED) 
Dla wielu mężczyzn jest to wstydliwa i trudna przypadłość, wpływająca na poczucie wartości, poczucie męskości i sprawczości. Główną przyczyną problemów z erekcją może być nieodpowiedni poziom androgenów czyli hormonów płciowych, takich jak testosteron, dihydrotestosteron, androstendion i dehydroepiandrostendion (DHEA). Androgeny są kluczowe w utrzymaniu sprawności fizycznej wzwodu członka. Jeśli mężczyzna cierpi na problemy z utrzymaniem erekcji warto sprawdzić poziom testosteronu. Kluczową rolę w ED odgrywa wpływ wieku, otyłość, cukrzyca oraz miażdżyca. Problem z utrzymaniem erekcji może być natury psychologicznej. Jeśli mężczyzna ma obawy, że zawiedzie, że nie sprosta oczekiwaniom swoim lub/i partnerki, a samoocena jego męskości, wartości jest na niskim poziomie, może odczuwać dyskomfort psychiczny, połączony z silnym stresem. A stres nie sprzyja koncentracji, cieszeniu się chwilą i przeżywaniu przyjemności. Wewnętrzne napięcie może powodować problem z utrzymaniem wzwodu. Kiedy negatywne myśli zaczynają dominować, pojawia się strach, niepewność, wstyd i rozczarowanie. W takich warunkach penis odmawia współpracy.
  • Przedwczesny lub opóźniony wytrysk
Kiedy mężczyzna traci panowanie nad swoim ciałem powoduje to spory lęk i niepewność. Problem z kontrolą wytrysku może powodować frustrację i niechęć do dalszych prób współżycia. Dla mężczyzny utrata panowania nad własnym członkiem, często kojarzy się z utratą panowania nad swoją męskością, ogólnie pojętą. Kiedy problem nie znika warto zacząć od stosowania miejscowego środka znieczulającego np. kremu, spreju, chusteczek czy prezerwatyw zawierających środki znieczulające. Jeśli te metody zawiodą, kolejnym ze sposobów radzenia sobie z przedwczesnym, lub opóźnionym wytryskiem jest przyjmowanie leku przeciwdepresyjnego SSRI, np. Fluoksytyny, które pomagają w utrzymaniu kontroli wytrysku. Wyniki badań pokazują, że działanie tych leków jest skuteczne, jeśli stosowane są mniej niż sześć miesięcy, powyżej pół roku efekt przestaje być widoczny. Z powodu tymczasowego działania leków ważne jest by farmakoterapię połączyć z psychoedukacją, terapią oraz ćwiczeniami na kontrolę wytrysku. W skrajnych przypadkach, kiedy powyższe sposoby zawodzą, a problem utrzymuje się od długiego czasu, lub trwa całe życie można przeprowadzić zabieg mikrochirurgicznego odnerwienia penisa. Obniżenie wrażliwości członka jest uznawane za wysoce skuteczną metodę i pozwala na większą kontrolę wytrysku.

Pomoc psychologiczna jest jedną z istotnych opcji leczenia przedwczesnego lub opóźnionego wytrysku. Psychoterapia polega na integracji różnych form terapii w tym psychodynamicznej, systemowej, behawioralnej i poznawczej. W podejściu terapii psychodynamicznej przedwczesny wytrysk rozumiany jest jako metafora sytuacji, która zachodzi między partnerami. Sytuacji, w której partnerzy starają się jednocześnie stłumić i wyrazić konfliktowe obszary relacji lub samych siebie. Głównym celem w terapii jest nauczenie się kontroli wytrysku z jednoczesnym zrozumieniem znaczenia problemu i sytuacji w jakich się on pojawia. Psychoterapia wpływa na polepszenie kontroli wytrysku poprzez pomoc zarówno mężczyźnie jak i parze w obszarach poprawy komunikacji, radzeniu sobie z barierami dotyczącymi intymności, radzenie sobie z uczuciami, myślami, które mają negatywny wpływ na seksualność, nauczenie się sposobów na kontrolowanie lub/i opóźnianie wytrysku, obniżenie poziomu lęku, zwiększenie poczucia pewności siebie, rozwiązaniu problemów w relacji, które wpływają na podtrzymanie przedwczesnego wytrysku, zmiana nie elastycznego podejścia do seksu.

Kolejne czynniki mogące wpływać na zaburzenie libido to:
  • Uzależnienia
  • Alkohol, narkotyki i inne używki
  • Choroby przewlekłe, rak
  • Choroba Parkinsona, depresja, cukrzyca
  • Otyłość
  • Bezsenność, zaburzony rytm snu (np. nocne zmiany)
  • Rodzicielstwo, brak czasu, stres
  • Powody psychologiczne
  • Problemy w związku: np. przemoc psychiczna / fizyczna.
  • Traumy seksualne
  • Trudna przeszłość (np. DDA)
  • Zmęczenie, wypalenie
  • Stres
Spadek lub brak libido nie dzieje się bez powodu. Warto zastanowić się, co może być przyczyną. Jeśli ciężko jest określić źródło problemu warto udać się do seksuologa. Jeśli jesteś w związku zanim zaczniesz działać najpierw o tym porozmawiaj. Komunikacja w tym obszarze jest szczególnie ważna, ponieważ problem dotyczy pary.

Budowanie świadomości psychoseksualnej:

Orgazm
Fantazje Erotyczne
Pożądanie
Relacje
Zapraszam wszystkie kobiety chcące czerpać ze swojej kobiecości i seksualności do grupy, w której dzielimy się informacjami, doświadczeniami i wsparciem. W atmosferze otwartości, przyjaźni i humoru przełamujemy tematy tabu i otwarcie rozmawiamy o seksie. Obalamy stereotypy i mity na temat seksualności kobiet. Wiedza i samoświadomość swojej kobiecości i seksualności sprawia, że czujemy się silniejsze i pewniejsze swojej wartości. 
Zapraszam do dołączenia do grona wspaniałych kobiet:

Marta Biczkowska
psycholog, seksuolog, terapeuta par

Popularne posty z tego bloga

Co wpływa na pożądanie?

Zapraszam wszystkie kobiety chcące czerpać ze swojej  kobiecości i seksualności do grupy , w której dzielimy się informacjami, doświadczeniami i wsparciem. W atmosferze otwartości, przyjaźni i humoru przełamujemy tematy tabu i otwarcie rozmawiamy o seksie. Obalamy stereotypy i mity na temat  seksualności kobiet.  Wiedza i samoświadomość swojej  kobiecości i seksualności  sprawia, że czujemy się silniejsze i pewniejsze swojej wartości.  Zapraszam do dołączenia do  grona wspaniałych kobiet : Facebook: Kobieca Seksualność Marta Biczkowska psycholog, seksuolog, terapeuta par Kobieca Seksualność - GRUPA Co wypływa na pożądanie?  Jako seksuolog często spotykam się z pytaniami:  „Kiedyś miałam ochotę na seks każdego dnia, teraz raz w miesiącu, co jest ze mną nie tak?”  „Mój partner potrzebuje więcej seksu niż ja, nie mogę się przełamać, żeby spełnić jego oczekiwania, bo mam niższe libido, co jest ze mną nie tak?”  „Od lat odczuwam dyskomfort podczas stosunku, kiedyś zmuszałam s

Zdrada - co robić kiedy wychodzi na jaw?

Kiedy zdrada wychodzi na jaw Gdy jasne jest, że w związku doszło do zdrady  najczęstszym zachowaniem osoby zdradzającej jest unikanie rozmowy o niewierności. Zdradzający obawia się, że poruszanie tematu zdrady sprawi ból partnerce lub partnerowi i spowoduje jeszcze większe cierpienie. Zdradzający stara się unikać tematu, odmawia odpowiedzi na pytania, sugeruje, że wszystko już zostało powiedziane. Często osoby zdradzone słyszą z ust zdradzającego, że minęło wystarczająco dużo czasu od zdrady  i należy zapomnieć o całym wydarzeniu i zacząć nowy etap.  Może to oznaczać trwanie w relacji, separację lub rozstanie. Taka postawa zdradzającego sprawia, że osoba zdradzona czuje się jeszcze gorzej. Zaczyna obwiniać się za zadawanie pytań i czuje się winna za podejmowanie prób zrozumienia przyczyny zdrady.  Z powodu silnych emocji, które powstały na skutek zdrady oraz niezrozumienia osoba zdradzona pyta, szuka i ma głębokie pragnienie dowiedzenia się szczegółów.  Przeważnie słyszy podobne bąd

Jak osiągnąć orgazm?

Wejście do Bramy Rozkoszy Kobiety stanowi łechtaczka, która wyposażona jest w ponad osiem tysięcy końcówek nerwowych. Łechtaczka jest jedną z wrażliwszych na dotyk części ciała. Możesz sobie wyobrazić jaką rozkosz może dać uruchomienie takiej ilości końcówek nerwowych. Łechtaczka posiada ich więcej niż jakakolwiek inna część ludzkiego ciała. Żeby w pełni pobudzić i przygotować do przyjemności potrzebna jest odpowiednia gra wstępna i odpowiednia stymulacja. Wskutek pobudzenia łechtaczka napełnia się krwią i podobnie jak penis zwiększa swoją objętość. To niesamowita erogenny sfera Twojego ciała, która przy odpowiednim pobudzeniu dosłownie pulsuje od potencjalnych przyjemności. Łechtaczka składa się z żołędzia, małego guziczka, który położony jest pod wzgórkiem łonowym, pod połączeniem warg sromowych większych. Wielkość łechtaczki zmienia się wraz z wiekiem. Zanim przejdziesz do dalszego czytania usiądź wygodnie, weź głęboki oddech, zrelaksuj się. Zapraszam Cię do ur