Przejdź do głównej zawartości

Wsparcie społeczne wpływa na zdrowie psychiczne


Długotrwała izolacja często prowadzi do samotności, problemów psychicznych oraz fizycznych. Nowo narodzone dzieci potrzebują bliskości drugiego człowieka. Niemowlę odizolowane od matki, które nie doświadcza opieki, poczucia bezpieczeństwa choruje, lub umiera. W niektórych szpitalach przeszkoleni wolontariusze przytulają małe dzieci. Badania i doświadczenie pracowników szpitali wskazują, że poczucie bezpieczeństwa i bliskości jakie daje bezpośredni kontakt z opiekunem wspomaga i przyspiesza zdrowienie maluszków. Również zdrowy dorosły człowiek potrzebuje relacji, bliskości fizycznej i emocjonalnej. 

Poczucie przynależności do grupy buduje poczucie bezpieczeństwa. Aby móc czerpać z życia, odczuwać równowagę i spokój wewnętrzny potrzebujemy rodziny, przyjaciół, grup, osób z którymi można budować relacje. 

Czym jest wsparcie społeczne?

Wsparcie społeczne może być wyrażane na różne sposoby w zależności od sytuacji, potrzeb i możliwości osoby, która znajduje się w potrzebie i osoby wspierającej. Może być to na przykład pomoc pod postacią opieki w chorobie, wspólne spędzanie czasu, pomoc w opiece nad dziećmi, wsparcie emocjonalne, empatia, rozmowa, wysłuchanie, udzielenie porady lub wsparcie finansowe. Zdrowe wsparcie społeczne jest możliwe wtedy, gdy więź pomiędzy wspierającym, a potrzebującym wsparcia jest na tyle silna, że daje poczucie bezpieczeństwa. To oznacza, że aby wsparcie pomagało i prowadziło do wzmocnienia osoby potrzebującej warto pamiętać o dbaniu o społeczną integrację. 

Społeczna integracja to między innymi budowanie więzi, poświęcanie czasu i uwagi na relacje przyjacielskie, rodzinne czy też społeczne. Aby móc czerpać ze wsparcia społecznego najpierw trzeba o nie zadbać i je zbudować. Tworzenie i utrzymywanie związków z bliskimi pomaga w budowaniu poczucia przynależności, wzmacnia zaufanie oraz daje wiedzę na temat tego do kogo z jakim problemem się zwrócić. 

Rzadko jedna osoba jest w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby. Przyjaciel może wesprzeć emocjonalnie, koleżanka z pracy udzielić przydatnych informacji, parnter przytuli, brat wysłucha, a kto inny pomoże w problemach finansowych. Im bardziej rozbudowane jest grono bliskich, tym więcej wymiany polegającej na wzajemnej pomocy następuje. Zrównoważone dawanie i branie zmniejsza poczucie samotności i korzystnie wpływa na zdrowie psychiczne oraz fizyczne. 

Co daje wsparcie społeczne?

Wymienię kilka głównych korzyści, a jest ich znacznie więcej. Wyniki badań wskazują, że osoby posiadające dobrze funkcjonujące wsparcie społeczne są mniej narażone na stany depresyjne, lękowe, ataki paniki, ich nastrój jest bardziej stabilny, poczucie bezpieczeństwa większe, są w gronie mniejszego ryzyka uzależnień od osób, które mają niewystarczające wsparcie społeczne, bądź nie mają go praktycznie wcale. 

Bliski, bezpieczny kontakt z ludźmi wpływa pozytywnie na utrzymywanie motywacji w dążeniu do celów. Pozytywny motywujący wpływ grupy jest widoczny na przykład przy projektach sportowych, zdrowotnych, odchudzaniu czy rzucaniu papierosów. 

Wiele osób należy do grup internetowych, facebookowych, gdzie dzielą się wspólnymi zainteresowaniami, celami, wzajemnie się motywują i rozwijają. Wsparcie społeczne jest szczególnie ważne w sytuacjach kryzysowych. Często, gdy pojawiają się niespodziewane problemy ciężko jest osobie, która ich doświadcza podjąć odpowiednie decyzje czy to z powodu szoku, zaskoczenia, czy z braku odpowiednich informacji, zasobów materialnych lub osłabienia psychicznego. W sytuacjach kryzysowych warto otaczać się ludźmi, którzy są w stanie zrozumieć problem i wesprzeć. 

Główne rodzaje wsparcia społecznego

Jednym z rodzajów pomocy jest wsparcie emocjonalne. W sytuacji silnego stresu, problematycznej sytuacji jedną z potrzeb jest bycie wysłuchanym, zrozumianym, empatia, a czasem wystarczy sama obecność bliskiej osoby i to, że po prostu jest. Kolejny rodzaj wsparcia społecznego to pomoc praktyczna, pomocna dłoń czy to na przykład w chorobie, zrobienie zakupów, czy pomoc przy naprawie samochodu. Wsparcie na zasadzie udzielenia informacji polega na podzieleniu się wiedzą bądź udostępnieniu jej w taki sposób by osoba potrzebująca mogła z niej czerpać. Są sytuacje, gdzie przyjaciele, rodzina czy znajomi nie mogą pomóc, ponieważ sami nie mają do tego zasobów. Wtedy warto zwrócić się o pomoc do specjalisty czy to lekarza, mechanika, psychologa, profesjonalisty który udzieli wsparcia w określonej dziedzinie. 

Umiejętność szukania i proszenia o wsparcie jest niezbędna do stabilnego samopoczucia. Podejście, w którym większość rzeczy chce się robić samemu, przeważnie z powodu braku zaufania do innych, ogranicza w budowaniu i korzystaniu ze wsparcia społecznego. 

Skutki niewystarczającego wsparcia społecznego

Badania jasno wskazują, że zbyt słabe wsparcie społeczne, bądź jego brak wpływa na zwiększenie się wrażliwości na stres. Pojawiają się większe trudności w radzeniu sobie w kryzysowych sytuacjach. 

Istnienie problemów psychologicznych wzrasta, gdy wsparcie społecznego i umiejętności korzystania z niego maleją. Ze względu między innymi na wzrastający poziom lęku podejmowanie decyzji staje się trudniejsze. 

Zwiększa się również ryzyko fobii społecznej i ogólnie lękliwości. Niewystarczające wsparcie społeczne i zbyt małe otwarcie się na pomoc, wpływają na trudności w zdrowieniu po przeżytych traumach oraz przedłużają i utrudniają przeżycie żałoby czy to po starcie bliskiej osoby, pracy bądź marzeń. 

Jak dbać o wsparcie społeczne?

Warto regularnie przyglądać się relacjom, które tworzysz. Dobrze jest dbać o to, by znajomości nie były toksyczne, starać się dbać o równowagę w pomaganiu i czerpaniu z pomocy. Jeśli zauważasz, że relacja jest dla Ciebie obciążeniem, więcej dajesz niż dostajesz, masz poczucie bycia nad użytym, bądź wykorzystanym i taki układ jest długotrwały, prawdopodobnie nie jest to zdrowa relacja. Odróżnianie relacji zdrowych, rozwijających się od toksycznych, obciążających jest pierwszym etapem dbania o wsparcie społeczne. 

Ważne jest by utrzymywać związki z osobami, które są wartościowe, a relacja ma potencjał do utrzymania równowagi w wzajemnym wsparciu. Przebywanie w towarzystwie ludzi, którzy Cię motywują, wspierają, inspirują pomaga i wzmacnia. A czasem wystarczy to, że w związku z inną osobą poczujesz spokój i akceptację. W budowaniu wsparcia społecznego pomaga również otwartość na poznawanie nowych osób, spotkania, wspólne spędzanie czasu, dzielenie zainteresowań, wyjazdy. 

Dbanie o relacje to utrzymywanie kontaktu. Jak często i na jakich zasadach to kwestia indywidualna. Jeśli czujesz, że to co robisz jest wystarczające w utrzymaniu relacji, jeśli nie czujesz samotności, która powoduje dyskomfort, ani zbyt intensywnego lęku to może oznaczać, że wsparcie społeczne, które tworzysz jest wystarczające. Wiele osób ma problem z budowaniem zdrowych relacji, ze względu na trudną przeszłość nie wie jak powinny wyglądać, nie rozumie na czym polegają zdrowe granice. Jeśli czujesz, że Twoje relacje nie są satysfakcjonujące, nie ufasz nikomu z rodziny, czy znajomym może być to znak, że potrzebujesz profesjonalnego wsparcia psychologa bądź psychoteraputy. 

Budowanie świadomości psychoseksualnej:
Orgazm
Fantazje Erotyczne
Pożądanie
Relacje
Zdrada
Zapraszam wszystkie kobiety chcące czerpać ze swojej kobiecości i seksualności do grupy, w której dzielimy się informacjami, doświadczeniami i wsparciem. W atmosferze otwartości, przyjaźni i humoru przełamujemy temat tabu i otwarcie rozmawiamy o seksie. Obalamy stereotypy i mity na temat seksualności kobiet. Wiedza i samoświadomość swojej kobiecości i seksualności sprawia, że czujemy się silniejsze i pewniejsze swojej wartości. 
Zapraszam do dołączenia do grona wspaniałych kobiet

Marta Biczkowska
psycholog, seksuolog, terapeuta par

Popularne posty z tego bloga

Co wpływa na pożądanie?

Zapraszam wszystkie kobiety chcące czerpać ze swojej  kobiecości i seksualności do grupy , w której dzielimy się informacjami, doświadczeniami i wsparciem. W atmosferze otwartości, przyjaźni i humoru przełamujemy tematy tabu i otwarcie rozmawiamy o seksie. Obalamy stereotypy i mity na temat  seksualności kobiet.  Wiedza i samoświadomość swojej  kobiecości i seksualności  sprawia, że czujemy się silniejsze i pewniejsze swojej wartości.  Zapraszam do dołączenia do  grona wspaniałych kobiet : Facebook: Kobieca Seksualność Marta Biczkowska psycholog, seksuolog, terapeuta par Kobieca Seksualność - GRUPA Co wypływa na pożądanie?  Jako seksuolog często spotykam się z pytaniami:  „Kiedyś miałam ochotę na seks każdego dnia, teraz raz w miesiącu, co jest ze mną nie tak?”  „Mój partner potrzebuje więcej seksu niż ja, nie mogę się przełamać, żeby spełnić jego oczekiwania, bo mam niższe libido, co jest ze mną nie tak?”  „Od lat odczuwam dyskomfort podczas stosunku, kiedyś zmuszałam s

Zdrada - co robić kiedy wychodzi na jaw?

Kiedy zdrada wychodzi na jaw Gdy jasne jest, że w związku doszło do zdrady  najczęstszym zachowaniem osoby zdradzającej jest unikanie rozmowy o niewierności. Zdradzający obawia się, że poruszanie tematu zdrady sprawi ból partnerce lub partnerowi i spowoduje jeszcze większe cierpienie. Zdradzający stara się unikać tematu, odmawia odpowiedzi na pytania, sugeruje, że wszystko już zostało powiedziane. Często osoby zdradzone słyszą z ust zdradzającego, że minęło wystarczająco dużo czasu od zdrady  i należy zapomnieć o całym wydarzeniu i zacząć nowy etap.  Może to oznaczać trwanie w relacji, separację lub rozstanie. Taka postawa zdradzającego sprawia, że osoba zdradzona czuje się jeszcze gorzej. Zaczyna obwiniać się za zadawanie pytań i czuje się winna za podejmowanie prób zrozumienia przyczyny zdrady.  Z powodu silnych emocji, które powstały na skutek zdrady oraz niezrozumienia osoba zdradzona pyta, szuka i ma głębokie pragnienie dowiedzenia się szczegółów.  Przeważnie słyszy podobne bąd

Jak osiągnąć orgazm?

Wejście do Bramy Rozkoszy Kobiety stanowi łechtaczka, która wyposażona jest w ponad osiem tysięcy końcówek nerwowych. Łechtaczka jest jedną z wrażliwszych na dotyk części ciała. Możesz sobie wyobrazić jaką rozkosz może dać uruchomienie takiej ilości końcówek nerwowych. Łechtaczka posiada ich więcej niż jakakolwiek inna część ludzkiego ciała. Żeby w pełni pobudzić i przygotować do przyjemności potrzebna jest odpowiednia gra wstępna i odpowiednia stymulacja. Wskutek pobudzenia łechtaczka napełnia się krwią i podobnie jak penis zwiększa swoją objętość. To niesamowita erogenny sfera Twojego ciała, która przy odpowiednim pobudzeniu dosłownie pulsuje od potencjalnych przyjemności. Łechtaczka składa się z żołędzia, małego guziczka, który położony jest pod wzgórkiem łonowym, pod połączeniem warg sromowych większych. Wielkość łechtaczki zmienia się wraz z wiekiem. Zanim przejdziesz do dalszego czytania usiądź wygodnie, weź głęboki oddech, zrelaksuj się. Zapraszam Cię do ur