Przejdź do głównej zawartości

Zrozumieć kobietę i jej seksualność




Stereotypy mówią, że kobieta to płeć piękna, ale słaba. Wergiliusz powiedział „Chwiejną i zmienną jest zawsze kobieta”. Kiedy kobieta mówi „nie” myśli „tak”. Często pojawiają się przekonania, że kobiety są niezaspokojone i ciągle chcą czegoś więcej. Płeć piękna nie rzadko widziana jest jako niestabilna, charakterna, uparta i porywcza. Większość huraganów nazywane są imionami kobiet, czy to przypadek? Zdarza się, że same kobiety uważają się za niestabilne emocjonalne, słabe i nadwrażliwe. Z drugiej strony pojawiają się przysłowia pokazujące siłę i wręcz heroiczną sprawczość kobiet „ Gdzie diabeł nie może, tam babę pośle”. Józef Ignacy Kraszewski mówi „Gdzie kilka kobiet weźmie się za sprawę jednej, tam żaden mężczyzna pochlebiać sobie nie może, aby im mógł stawić czoło.” Słyszymy również o pozytywnym wpływie jaki mogą mieć mężczyźni na kobiety „Kobieta jest najsłabsza, gdy kocha, a najsilniejsza, gdy jest kochana”. Gabriela Zapolska mówi „Każda kobieta to fortepian – tylko trzeba umieć grać.” Ciekawe jest porównanie kobiety do róży „ Kiedy podlewa się kobietę miłością, rozkwita, kiedy nie zwraca się na nią uwagi i szczędzi się jej uczuć, usycha i blednie”. 

Kobiety częściej niż mężczyźni pracują w zawodach związanych z opieką, wsparciem, pomaganiem innym. Ich naturalny instynkt macierzyński sprawia, że mają chęć i potrzebę dzielenia się swoimi zasobami z bliskimi. Płeć piękna stworzona jest do dawania życia. Nie chodzi tu tylko o zdolność rodzenia dzieci, ale również kreatywność, pomysłowość, wrażliwość, które przejawiają się w różnych obszarach jej życia. Mężczyźni również mają zdolności twórcze i są wrażliwi, ale w tym artykule skupimy się na opisie i zrozumieniu kobiet. Psychika pań może wydawać się nieco skomplikowana, jeśli nie rozumiemy z czego wynikają zachodzące w niej zmiany. Skupię się głównie na układzie hormonalnym zdrowych kobiet w okresie rozrodczym. Choroby wpływające na rozregulowanie hormonów, tabletki antykoncepcyjne, okres przed menopauzalny i menopauza, oraz czas po menopauzie, ciąża i czas po porodzie, jak i wiek dojrzewania, również wpływają na psychikę kobiety, która wówczas wymaga nieco innego wglądu niż opisany w tym artykule. 

Kobieta istota cykliczna
W opisie psychiki i seksualności kobiety nie może zabraknąć cykliczności, która wywołana jest głównie zmianami hormonalnymi zachodzącymi w jej ciele. Przynajmniej cztery razy w miesiącu ilość hormonów albo wzrasta, lub maleje, co przekłada się na zachowanie oraz samopoczucie kobiety. Brak świadomości tych zmian, jak i brak umiejętności pozytywnego ich wykorzystania często powodują frustrację, niepewność lub dyskomfort. Kobieta, która nie żyje zgodnie z cyklami swojego organizmu, ponieważ ich nie akceptuje, nie rozumie, bądź nie jest ich świadoma często czuje się przytłoczona, zmęczona i zagubiona. Panie często mają do siebie żal i pretensje, że ich zachowanie nie jest stałe, i, że nie są równomiernie wydajne np. w pracy, na siłowni, czy w domu. Nierealne oczekiwania powodują, że pojawia się frustracja i zawiedzenie. Warto znać i rozumieć cykl miesiączkowy, wiedzieć w jaki sposób cykliczne zmiany hormonów wpływają na nastrój kobiety, poziom energii, zapotrzebowanie na pokarm i dodatkowe witaminy. 

1. Faza tuż przed i podczas okresu
W krajach takich jak Japonia, Indonezja, Korea Południowa i Tajwan kobiety mają prawo, by wziąć dzień wolny podczas okresu. Dlaczego? Podczas okresu progesteron obniża się, estrogen osiąga najwyższy poziom, po czym obniża się co powoduje u większości kobiet zmniejszone libido, ból fizyczny, większe zmęczenie oraz potrzebę przebywania sam na sam. Niektóre kobiety czują się źle podczas okresu i potrzebują odpoczynku. Podczas okresu zwiększa się potrzeba spokoju, samotności i wewnętrznej refleksji. To czas, kiedy kobieta ma większy wgląd w swój świat wewnętrzny i kiedy ma możliwość dokonania analizy zdarzeń, planów, uświadomienia sobie spełnionych i niespełnionych potrzeb z poprzedniego miesiąca. Jeśli zaraz przed i podczas okresu nie potrafi zapewnić sobie przestrzeni na wyciszenie, przeważnie skutkuje to frustracją, niepokojem, złością i zwiększoną wrażliwością na ból zarówno psychiczny, jak i fizyczny. 

2. Faza Folikularna
Kolejna zmiana, którą możemy zaobserwować podczas cyklu miesięcznego jest to tak zwana faza folikularna, nazywana również estrogenową. Trwa ona od około siedmiu do dziesięciu dni. Podczas tej fazy estrogen wzrasta. Kobieta zaczyna odczuwać więcej energii, a pęcherzyki jajowe w jej ciele zaczynają rosnąć. Wraz ze wzrostem estrogenu zwiększa się kreatywność, pomysłowość oraz umiejętność rozwiązywania problemów. To czas kiedy kobieta czuje większą siłę i odwagę na eksperymentowanie, próbowanie rzeczy, o których wcześniej jedynie myślała. Zauważalne jest zwiększenie towarzyskości, potrzeby przebywania wśród ludzi. Jest to jasne, że różnice w zachowaniu i samopoczuciu kobiety, która jest tuż przed i w trakcie okresu, a kobiety, która jest w fazie folikularnej są znaczne i widoczne gołym okiem. 

3. Faza Owulacyjna
Po fazie folikularnej następuje faza owulacyjna, która trwa od około trzech do czterech dni. Podczas tej fazy estrogen wzrasta, a testosteron się obniża, co skutkuje wysokim libido. Zauważalne zmiany to energia na najwyższym poziomie. A w ciele uwolniona zostaje komórka jajowa z pęcherzyka Graffa. Zmienia się również śluz, który jest bardziej rzadki, ciągnący się, przezroczysty. Szyjka macicy lekko się przesuwa, staje się bardziej miękka i lekko otwarta na przyjęcie spermy. Zadowolenie z wyglądu i atrakcyjności podczas fazy owulacyjnej jest na najwyższym poziomie. Dzięki tym zmianom fizycznym, dobremu samopoczuciu oraz zwiększonemu libido, seks staje się przyjemniejszy. W tym czasie zwiększa się potrzeba kobiety na przebywania wśród ludzi. Łatwiej jest kobiecie wyrażać swoje myśli, opinie, ponieważ wzrasta umiejętność wyrażania się i komunikacja. Kobiety mają większe zapotrzebowanie na przebywanie w grupie i rozmowy. 

4. Faza Lutealna (progesteronowa)
Czas trwania fazy lutealnej to od około dziesięciu do czternastu dni. Progesteron wzrasta, co ogranicza płodność kobiety, a niepłodność przypada na okres rozpoczynający się około trzeciego - czwartego dnia fazy lutealnej. W jajniku tworzy się wtedy ciało żółte będące resztkami pęcherzyka Graafa. Macica przygotowuje się do zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej. Pogrubia się błona śluzowa, poszerzają gruczoły, grubieje tkanka łączna, a komórki gromadzą wartości odżywcze. Temperatura ciała jest podwyższona, zanika płodny śluz, może również nastąpić powiększenie i bolesność piersi. Podczas fazy lutealnej zwiększa się u kobiety świadomość. Zaczyna przywiązywać uwagę do szczegółów. To na co nie zwracała uwagi jeszcze parę dni temu, teraz bez problemu jest wstanie wychwycić. Podczas fazy lutealnej zwiększa się potrzeba komfortu, odpoczynku, potrzeba zadbania o siebie. Zmniejsza się ochota kobiety na przebywanie wśród ludzi. W około ostatnich pięciu dniach fazy wskazane są lżejsze ćwiczenia np. joga lub spacery.

U każdej zdrowej kobiety w wieku rozrodczym przejście z jednej fazy w drugą będzie wyglądało nieco inaczej i zadzieje się w innym czasie. Również intensywność przeżywanych zmian będzie różna. Zależy to od wielu czynników takich jak na przykład: sen, odżywianie, poziom stresu, przekonania na temat kobiecości oraz świadomości zachodzących zmian. Z tego powodu ważne jest by obserwować i notować podstawowe zmiany takie jak dzień rozpoczęcia i zakończenia okresu. Jest wiele aplikacji, które służą do monitorowania okresu, objawów związanych ze zmianami hormonalnymi. Dla przykładu podam kilka: Kalendarz miesiączka, Flo, MyDaysX, Clue, Period Tracker. 

Budowanie świadomości psychoseksualnej:
Orgazm
Fantazje Erotyczne
Pożądanie
Relacje
Zdrada
Autorka fantazji należy do grupy Kobieca Seksualność i prosi o anonimowość.

Zapraszam wszystkie kobiety chcące czerpać ze swojej kobiecości i seksualności do grupy, w której dzielimy się informacjami, doświadczeniami i wsparciem. W atmosferze otwartości, przyjaźni i humoru przełamujemy temat tabu i otwarcie rozmawiamy o seksie. Obalamy stereotypy i mity na temat seksualności kobiet. Wiedza i samoświadomość swojej kobiecości i seksualności sprawia, że czujemy się silniejsze i pewniejsze swojej wartości. 
Zapraszam do dołączenia do grona wspaniałych kobiet

Marta Biczkowska
psycholog, seksuolog, terapeuta par


Popularne posty z tego bloga

Co wpływa na pożądanie?

Zapraszam wszystkie kobiety chcące czerpać ze swojej  kobiecości i seksualności do grupy , w której dzielimy się informacjami, doświadczeniami i wsparciem. W atmosferze otwartości, przyjaźni i humoru przełamujemy tematy tabu i otwarcie rozmawiamy o seksie. Obalamy stereotypy i mity na temat  seksualności kobiet.  Wiedza i samoświadomość swojej  kobiecości i seksualności  sprawia, że czujemy się silniejsze i pewniejsze swojej wartości.  Zapraszam do dołączenia do  grona wspaniałych kobiet : Facebook: Kobieca Seksualność Marta Biczkowska psycholog, seksuolog, terapeuta par Kobieca Seksualność - GRUPA Co wypływa na pożądanie?  Jako seksuolog często spotykam się z pytaniami:  „Kiedyś miałam ochotę na seks każdego dnia, teraz raz w miesiącu, co jest ze mną nie tak?”  „Mój partner potrzebuje więcej seksu niż ja, nie mogę się przełamać, żeby spełnić jego oczekiwania, bo mam niższe libido, co jest ze mną nie tak?”  „Od lat odczuwam dyskomfort podczas stosunku, kiedyś zmuszałam s

Zdrada - co robić kiedy wychodzi na jaw?

Kiedy zdrada wychodzi na jaw Gdy jasne jest, że w związku doszło do zdrady  najczęstszym zachowaniem osoby zdradzającej jest unikanie rozmowy o niewierności. Zdradzający obawia się, że poruszanie tematu zdrady sprawi ból partnerce lub partnerowi i spowoduje jeszcze większe cierpienie. Zdradzający stara się unikać tematu, odmawia odpowiedzi na pytania, sugeruje, że wszystko już zostało powiedziane. Często osoby zdradzone słyszą z ust zdradzającego, że minęło wystarczająco dużo czasu od zdrady  i należy zapomnieć o całym wydarzeniu i zacząć nowy etap.  Może to oznaczać trwanie w relacji, separację lub rozstanie. Taka postawa zdradzającego sprawia, że osoba zdradzona czuje się jeszcze gorzej. Zaczyna obwiniać się za zadawanie pytań i czuje się winna za podejmowanie prób zrozumienia przyczyny zdrady.  Z powodu silnych emocji, które powstały na skutek zdrady oraz niezrozumienia osoba zdradzona pyta, szuka i ma głębokie pragnienie dowiedzenia się szczegółów.  Przeważnie słyszy podobne bąd

Jak osiągnąć orgazm?

Wejście do Bramy Rozkoszy Kobiety stanowi łechtaczka, która wyposażona jest w ponad osiem tysięcy końcówek nerwowych. Łechtaczka jest jedną z wrażliwszych na dotyk części ciała. Możesz sobie wyobrazić jaką rozkosz może dać uruchomienie takiej ilości końcówek nerwowych. Łechtaczka posiada ich więcej niż jakakolwiek inna część ludzkiego ciała. Żeby w pełni pobudzić i przygotować do przyjemności potrzebna jest odpowiednia gra wstępna i odpowiednia stymulacja. Wskutek pobudzenia łechtaczka napełnia się krwią i podobnie jak penis zwiększa swoją objętość. To niesamowita erogenny sfera Twojego ciała, która przy odpowiednim pobudzeniu dosłownie pulsuje od potencjalnych przyjemności. Łechtaczka składa się z żołędzia, małego guziczka, który położony jest pod wzgórkiem łonowym, pod połączeniem warg sromowych większych. Wielkość łechtaczki zmienia się wraz z wiekiem. Zanim przejdziesz do dalszego czytania usiądź wygodnie, weź głęboki oddech, zrelaksuj się. Zapraszam Cię do ur