Przejdź do głównej zawartości

Zdrada - co robić kiedy wychodzi na jaw?


Kiedy zdrada wychodzi na jaw

Gdy jasne jest, że w związku doszło do zdrady najczęstszym zachowaniem osoby zdradzającej jest unikanie rozmowy o niewierności. Zdradzający obawia się, że poruszanie tematu zdrady sprawi ból partnerce lub partnerowi i spowoduje jeszcze większe cierpienie. Zdradzający stara się unikać tematu, odmawia odpowiedzi na pytania, sugeruje, że wszystko już zostało powiedziane. Często osoby zdradzone słyszą z ust zdradzającego, że minęło wystarczająco dużo czasu od zdrady i należy zapomnieć o całym wydarzeniu i zacząć nowy etap.  Może to oznaczać trwanie w relacji, separację lub rozstanie. Taka postawa zdradzającego sprawia, że osoba zdradzona czuje się jeszcze gorzej. Zaczyna obwiniać się za zadawanie pytań i czuje się winna za podejmowanie prób zrozumienia przyczyny zdrady. 

Z powodu silnych emocji, które powstały na skutek zdrady oraz niezrozumienia osoba zdradzona pyta, szuka i ma głębokie pragnienie dowiedzenia się szczegółów. 

Przeważnie słyszy podobne bądź te same odpowiedzi. Często doświadcza zamknięcia na rozmowę ze strony zdradzającego, a nie rzadko widzi poirytowanie rozmówcy. W takiej sytuacji poczucie niepewności osoby zdradzonej zwiększa się i wzrasta poczucie zagubienia. Osoba zdradzona chciałaby czuć się lepiej, ale nie wie jak odzyskać utracone poczucie bezpieczeństwa. 

Co zrobić?

Jedną z trudności wychodzenia z traumy niewierności jest to, że niewierny partner potrzebuje nauczyć się takich zachowań, które przyczynią się do zdrowienia osoby zdradzanej. To naturalne, że niewierny partner chce uniknąć cierpienia osoby, która została zraniona. Dzieje się tak zwłaszcza w sytuacji, gdy zdradzona połówka ma silną potrzebę dowiedzenia się szczegółów zdrady. Jest to ważne, żeby niewierny partner nie unikał bólu osoby zdradzonej. 

Istotne jest, żeby nauczyć się otwierać na zadawane pytania i w bezpieczny sposób udzielać odpowiedzi.

Warto podczas tego procesu również zadbać o granice. Odradza się odpowiadania na pytania związane ze szczegółami związanymi z seksem, ponieważ takie detale pogłębiają traumę osoby zdradzonej. Samo przyznanie się do zdrady wystarczy, nie należy opowiadać o pikantnych szczegółach. Kiedy pytania zadawane są w sytuacjach ograniczających możliwość odpowiedzi np. podczas pracy, należy upewnić zdradzoną osobę o zrozumieniu jej potrzeby rozmowy i zaproponować kontynuację np. w domu po pracy, czyli w bezpiecznych warunkach. 

Zdrowienie po zdradzie 

Zdrowienie po zdradzie to proces, który następuje etapowo. Pozwolenie sobie na przeżywanie trudnych emocji i danie sobie czasu wspierają szybsze wyjście ze stanu, który następuje po zdradzie. W zależności od sytuacji i sposobu dowiedzenia się o zdradzie proces ten może trwać kilka miesięcy, lub dłużej. Pary, które po zdradzie decydują się pozostać w związku, a które nie przepracowały problemu mają tendencję do wracania do tematu zdrady podczas kłótni. Zazwyczaj sprzeczki wydają się nie związane ze zdradą, a jednak przeważnie kończą się podobnie - wypominaniem zdrady. 

Nie przepracowany problem może pozostać z parą tak długo jak partnerzy pozostają w związku, lub do momentu śmierci jego z nich. 

Wraz z wzrostem świadomości na temat funkcjonowania związków, pary często decydują się na pracę nad relacją. Chcą nadać znaczenie cierpieniu jakie przeżywali po zdradzie, chcą naprawiać i zmieniać relację. Te pary, które decydują się na wspólną pracę, chcą zrozumieć powody zdrady, nauczyć się nowych zachowań, które uchronią je od podobnych, przykrych doświadczeń w przyszłości. Wiele osób gotowych na przepracowanie zdrady potrzebuje wskazówek, porad na temat tego w jaki sposób radzić sobie z przeżywanym cierpieniem i utratą zaufania. Potrzebują konstruktywnych sposobów, dzięki którym z czasem zaczną wykorzystywać przeżywany żal i złość do tego by zdrowieć. Proces zdrowienia jest trudny i wymaga czasu, jednak często prowadzi do umocnienia związku. Rozstanie nie zawsze rozwiązuje problem, ponieważ wchodząc w nową relację wnosimy do niej bardzo podobne problemy, z którymi borykaliśmy się w poprzednich związkach. Jeśli osoba zdradzająca jest zaburzona, ma np. cechy socjopatyczne bądź psychopatyczne rozstanie jest wskazane.

Przy podejmowaniu decyzji o pozostaniu w relacji lub rozstaniu warto, aby partnerzy odpowiedzieli szczerze na kilka pytań:

  1. Czy decydujesz się na drugą szansę?
  2. Czy jesteście gotowi do pracy nad związkiem i wprowadzeniem zmian? 
  3. Czy jedno z Was planuje zakończenie związku? 
  4. Czy będziesz w stanie uwolnić się od gniewu i niechęci wobec partnera/partnerki i budować relację w nowy, inny sposób? 
  5. Czy możesz sobie wyobrazić, że jesteś szczęśliwa/y pozostając w relacji pomimo tego, co się wydarzyło?

Sygnały ostrzegawcze przed kolejną zdradą

Jeśli para podejmie decyzję o ratowaniu związku, najprawdopodobniej osoba zdradzona nadal będzie obawiała się kolejnej zdrady. Warto wziąć pod uwagę znaki ostrzegawcze.  
Ryzyko kolejnej zdrady jest duże, gdy zdradzający:
  • Nie uważa, że zdrada to zachowanie niewłaściwe, niemoralne i nieetyczne 
  • Ma swobodne, ​​lekceważące podejście do zdrady 
  • Nie bierze odpowiedzialności za to, co się stało 
  • Ma długą historię kłamstw i manipulacyjnych zachowań 
  • Nie może komunikować się otwarcie i wiele rzeczy ukrywa, nie wyraża się wprost 
  • Nie wykazuje empatii lub nie może wczuć się w ból i nieufność osoby zdradzonej 


Zapraszam wszystkie kobiety chcące czerpać ze swojej kobiecości i seksualności do grupy na Facebook Kobieca Seksulaność, w której dzielimy się informacjami, doświadczeniami i wsparciem. W atmosferze otwartości, przyjaźni i humoru przełamujemy temat tabu i otwarcie rozmawiamy o seksie. Obalamy stereotypy i mity na temat seksualności kobiet. Wiedza i samoświadomość swojej kobiecości i seksualności sprawia, że czujemy się silniejsze i pewniejsze swojej wartości. 
Zapraszam do dołączenia do grona wspaniałych kobiet

Marta Biczkowska
psycholog, seksuolog, terapeuta par


Budowanie świadomości psychoseksualnej:
Zdrada
Orgazm
Fantazje Erotyczne
Pożądanie

Popularne posty z tego bloga

Co wpływa na pożądanie?

Zapraszam wszystkie kobiety chcące czerpać ze swojej  kobiecości i seksualności do grupy , w której dzielimy się informacjami, doświadczeniami i wsparciem. W atmosferze otwartości, przyjaźni i humoru przełamujemy tematy tabu i otwarcie rozmawiamy o seksie. Obalamy stereotypy i mity na temat  seksualności kobiet.  Wiedza i samoświadomość swojej  kobiecości i seksualności  sprawia, że czujemy się silniejsze i pewniejsze swojej wartości.  Zapraszam do dołączenia do  grona wspaniałych kobiet : Facebook: Kobieca Seksualność Marta Biczkowska psycholog, seksuolog, terapeuta par Kobieca Seksualność - GRUPA Co wypływa na pożądanie?  Jako seksuolog często spotykam się z pytaniami:  „Kiedyś miałam ochotę na seks każdego dnia, teraz raz w miesiącu, co jest ze mną nie tak?”  „Mój partner potrzebuje więcej seksu niż ja, nie mogę się przełamać, żeby spełnić jego oczekiwania, bo mam niższe libido, co jest ze mną nie tak?”  „Od lat odczuwam dyskomfort podczas stosunku, kiedyś zmuszałam s

Jak osiągnąć orgazm?

Wejście do Bramy Rozkoszy Kobiety stanowi łechtaczka, która wyposażona jest w ponad osiem tysięcy końcówek nerwowych. Łechtaczka jest jedną z wrażliwszych na dotyk części ciała. Możesz sobie wyobrazić jaką rozkosz może dać uruchomienie takiej ilości końcówek nerwowych. Łechtaczka posiada ich więcej niż jakakolwiek inna część ludzkiego ciała. Żeby w pełni pobudzić i przygotować do przyjemności potrzebna jest odpowiednia gra wstępna i odpowiednia stymulacja. Wskutek pobudzenia łechtaczka napełnia się krwią i podobnie jak penis zwiększa swoją objętość. To niesamowita erogenny sfera Twojego ciała, która przy odpowiednim pobudzeniu dosłownie pulsuje od potencjalnych przyjemności. Łechtaczka składa się z żołędzia, małego guziczka, który położony jest pod wzgórkiem łonowym, pod połączeniem warg sromowych większych. Wielkość łechtaczki zmienia się wraz z wiekiem. Zanim przejdziesz do dalszego czytania usiądź wygodnie, weź głęboki oddech, zrelaksuj się. Zapraszam Cię do ur