- Zdrady zdarzają się wtedy, kiedy w związku się nie układa i nie ma miłości.
- Podstawą zdrady jest fizyczność.
- Zdradzający prawie zawsze wysyła sygnały, zostawia ślady, które dobrze zinterpretowane świadczą o niewierności.
- Osoba, która ma romans wykazuje mniejszą chęć na seks w oficjalnym związku.
- Osoby zdradzające, są niewierne ponieważ ich potrzeby seksualne nie są spełnione w związku.
Psycholog Shirley Glass zauważa, że według badań ponad 90 procent osób, które zawarły związek małżeński uważa, że monogamia jest ważna, jednak prawie połowa z nich przyznaje, że mieli romans. Wynika z tego, że dla większość badanych w teorii wierność jest istotna dla dobra związku, jednak zachowania połowy z nich nie współgrają z przekonaniami.
Zdrada jest trudnym doświadczeniem dla związku. Według naukowca i terapeuty par Dr. Gottmana, kiedy dochodzi do zdrady fizycznej bądź emocjonalnej struktury związku takie jak między innymi zaufanie, przyjaźń, wspólne cele i pragnienia zostają zburzone. Zdrada przeżywana jest często podobnie do śmierci bliskiej osoby, z tymże w tej sytuacji umiera związek. Po zdradzie następuje moment podjęcia decyzji nad tym, czy pracować nad związkiem, czy go zakończyć. Jeśli para decyduje się na pracę, związek trzeba odbudować od nowa, ożywić, wyznaczyć nowe granice, na nowych zasadach.
Według psychologów najgłębsze pragnienia ludzkiej natury to potrzeba bycia docenionym i potrzeba bezpieczeństwa. Zdrada w związku narusza te podstawowe ludzkie pragnienia. Osoby, które właśnie dowiedziały się o romansie partnera czy partnerki często reagują tak, jakby zostały brutalnie zaatakowane. W relacji, w której wcześniej czuły się bezpieczne, teraz czują zagrożenie, niepewność i strach. W jednej chwili zdradzona osoba traci stworzoną wcześniej wizję życia, nagle zmienia się jej/jego postrzeganie związku oraz własnego ja. Traci grunt pod nogami. Często zdradzane osoby mają obsesję na punkcie szczegółów romansu, mają problemy z jedzeniem, spaniem i czują się bezradne w konfrontacji z emocjami jakie przeżywają, zwłaszcza trudny jest lęk i żal, które mogą być przytłaczające. Często u osób zdradzonych pojawiają się symptomy stresu pourazowego (PTSD). Przeważnie pojawia się poczucie winy, stany depresyjne, podejrzliwość, nadmierna czujność, wycofywanie się z innych relacji. Rytm snu zostaje zaburzony, mogą pojawić się koszmary. Często występują wręcz uzależniająco myśli dotyczące tęsknoty za tym co utracone, jak i negatywne myśli dotyczące samej zdrady.
Ujawniona zdrada wprowadza chaos i poczucie niepewności, choć w niektórych sytuacjach przynosi poczucie ulgi. Niektóre osoby zdradzone podejrzewają niewierność, ale kiedy o to pytają wprost zostają zapewniane, że wszystko jest w porządku, albo są zbywane. W takiej sytuacji wyjawienie, czy odkrycie zdrady może dać poczucie ulgi. Osoba zdradzana zaczyna rozumieć, wcześniej niejasne zachowania zdradzającego (jeśli takie miały miejsce) upewnia się w swoich podejrzeniach, przez co zyskuje większe poczucie pewności swoich interpretacji.
Prawda czy mit - wyjaśnienie
Shirley Glass zauważała kilka błędnych a dość powszechnych przekonań na temat niewierności. Okazuje się, że nieprawdą jest przekonanie, że zdrady zdarzają się wtedy, kiedy w związku się nie układa i nie ma miłości. Zdrada przydarza się parom, które tworzą dobre związki. Zdrada nie zawsze związana jest z brakiem miłości, bardziej z testowaniem granic. Również nie prawdziwe jest przekonanie, że niewierność dotyczy głównie sytuacji, kiedy dochodzi do fizycznego zauroczenia. Często zdrady dzieją się wtedy, gdy jedna osoba z pary dostrzega w niewierności potencjał na rozwój. Może być to sposobność na rozwój emocjonalny, dzielenie i tworzenie wspólnych marzeń, fantazji, rozwój intelektualny. Kolejne błędne przekonanie mówi o tym, że zdradzająca osoba prawie zawsze daje sygnały, zostawia ślady, które dobrze zinterpretowane świadczą o niewierności. Według badań większość zdrad nie wychodzi na jaw. Niektóre osoby potrafią podzielić swoje życie tak by zdradzać w tajemnicy lub są tak świetnymi kłamcami, że ich niewierność nigdy nie zostaje ujawniona. Jedno z częstszych przekonań mówi o tym, że osoba, która ma romans wykazuje mniejszą chęć na seks w oficjalnym związku. Okazuje się, że podekscytowanie związane ze zdradą, może przyczynić się do zwiększenia potrzeby seksualnej zdradzającego, przez co czujność osoby zdradzonej zostaje uśpiona. Shirley Glass mówi też o tym, że nieprawdziwe jest założenie, że osoby zdradzające, są niewierne ponieważ ich potrzeby seksualne nie są spełnione.
Wiele zdrad to zdrady emocjonalne, gdzie nie dochodzi do kontaktów seksualnych. Niewierność to emocjonalna bądź seksualna bliskość, która przekracza granice zaufania. Co ciekawe prawdopodobieństwo zdrady zwiększa się, jeśli najbliższe osoby z rodziny, bądź przyjaciele również dopuszczają się zdrad.
Więcej na temat Kobiecej Seksualności:
- Brak orgazmów - niedojrzałość?
- Brak orgazmu
- Co wpływa na pożądanie?
- Czy w seksie dbasz bardziej o innych niż o siebie?
- Dojrzałość emocjonalna
- Fantazja - seks biurowy
- Fantazja - seks nad jeziorem
- Fantazja - seks pod prysznicem
- Fantazja - seks w kuchni
- Fantazja - uwiedziona
- Fantazje seksualne - o czym fantazjują kobiety?
- Fazy miłości
- Kiedy mężczyzna mówi "NIE"
- Otwarty związek
- Orgazm
- Orgazm - jak osiągnąć
- Orientacja seksualna
- Uzależnienie od masturbacji
- Trudne relacje - dlaczego w nie wchodzimy?
- Zrozumieć kobietę i jej seksualność