ZDROWE NAWYKI
Jesteśmy obecnie w sytuacji, w której codziennie pojawia się sporo chaosu, niepewności, ograniczona wolność wyboru, stres, a poziom adrenaliny w naszym ciele jest niestabilny. Zdrowa rutyna wyznacza ramy, dzięki którym łatwiej jest się odnaleźć w życiu, szczególnie w sytuacjach trudnych i stresujących. Przykładem zdrowego nawyku może być na przykład prawidłowe oddychanie. Jeśli choć raz dziennie zwrócimy uwagę na oddech i wyrobimy w sobie nawyk głębokiego, spokojnego oddychania, to w sytuacjach kryzysowych, gdy oddech jest nierównomierny szybciej zauważymy zmianę i będziemy dążyć do przywrócenia regularnego oddechu. Podobnie jest ze zdrowym odżywianiem, siedzeniem prosto lub na przykład odczuwaniem wdzięczności. Wyrobienie zdrowego nawyku pomaga nam wrócić do zdrowych zachowań, siły fizycznej i psychicznej. Zdrowe zasady i nawyki pomagają nam łatwiej i szybciej podejmować decyzję, przez co oszczędzamy czas i energię. Zdrowa rutyna sprzyja między innymi radzeniu sobie z niekomfortowymi emocjami. Często na wahania nastroju wpływa nieregularny styl życia, ponieważ ciało i umysł dostosowują się do naszych zachowań i działań.
Aby osiągnąć spokój wewnętrzny i stabilizację, warto nauczyć się prawidłowego odpoczynku.
Podaję kilka prostych, ale znaczących przykładów zachowań, które jeśli stając się nawykami wzmacniają nasze zdrowie i dobre samopoczucie.
1. Nawyk zdrowego odżywiania
Ważną zasadą jest regularne jedzenie śniadań o stałej porze, maksymalnie 30 minut po przebudzeniu. Jeśli nie masz nawyku jedzenia rano i ciężko Ci to zmienić, postaraj się zjeść choć parę orzechów, migdałów lub zjeść jakiś owoc. Staraj się nie zaczynać dnia od kawy na pusty żołądek. Samochód bez paliwa nie wyruszy w podróż. Ciało i umysł również potrzebują dobrego paliwa, by zdrowo funkcjonować.
2. Nawyk dbania o zdrowie fizyczne
W zdrowym ciele zdrowy duch. Regularne ćwiczenia, spacery, ruch pomagają między innymi w eliminacji toksyn i wzmacniają organizm. Regularne ćwiczenia zaraz po przebudzeniu sprzyjają podniesieniu poziomu energii. Jeśli rano masz trudność z rozpoczęciem dnia z powodu niskiego poziomu energii, zrób kilka przysiadów, skłonów, podskoków czy pompek. Krótkie intensywne ćwiczenia pobudzają krążenie krwi, przyspieszają oddech, dzięki czemu ciało i umysł szybciej się dotlenią i będą lepiej funkcjonować.
3. Nawyk dbania o zdrowie psychiczne
Dla zdrowia psychicznego ważne jest utrzymywanie kontaktu z osobami, z którymi czujemy się swobodnie i bezpiecznie. Ważne jest dbanie o wsparcie społeczne, nawet jeśli formą komunikacji jest telefon. Istotny jest kontakt z ludźmi, którym można ufać i, którym można powiedzieć o swoich problemach. Dobre relacje to takie, w których jest równowaga między dawaniem, a przyjmowaniem pomocy, dzielenie trudnych i radosnych chwil.
Wzmacniające jest przebywanie w otoczeniu pozytywnych i wspierających osób. Nie liczy się ilość zaufanych osób, ale jakość relacji. Już kontakt z jedną bądź dwiema wartościowymi osobami może wystarczyć. Co zrobić jeśli na tą chwilę odczuwasz brak zaufanych osób? Po pierwsze zastanów się czy na pewno nie ma w Twoim życiu nikogo wartościowego. Być może okaże się, że jest ktoś, kto był kiedyś blisko, a teraz kontakt się urwał. Warto zastanowić się nad odnowieniem kontaktu.
Prowadzenie dziennika. Codzienne zapisywanie myśli, uczuć, zachowań pomaga w poukładaniu myśli, lepszym zrozumieniu siebie i budowaniu samoświadomości.
Pokarm dla umysłu. Zastanów się czym karmisz swój umysł. Warto uświadomić sobie ile czasu przeznaczasz na kierowanie uwagi, czytanie, oglądanie negatywnych rzeczy, a ile uwagi kierowane jest na sprawy pozytywne, radosne i zabawne. Nasze ciało i umysł lubią śmiech. Tak prosta czynność jak obejrzenie kabaretu może wprowadzić w dobry nastrój. Jeśli karmisz umysł negatywnymi, stresującymi informacjami, będziesz się czuć negatywnie, jeśli zadbasz o czas na radość i zdrowe przyjemności, będziesz czuć się lepiej i bardziej stabilnie
4. Sen
Najlepszy sen jest między godziną 22 a 4 rano. Zdrowo jest kłaść się regularnie o podobnej porze najlepiej przed godziną 23:30. Około 15 -30 minut przed zaśnięciem odłożyć telefon i resztę technologii, tak by nie chłonąć dodatkowych informacji z zewnątrz. Stworzyć nastrój do wyciszenia i przygotowania ciała i umysłu do snu.
5. Odpoczynek
Osoby, które odczuwają radość i potrafią radzić sobie z trudnymi emocjami wykształciły nawyk dbania o czas dla siebie i organizują dzień tak, by mieć przestrzeń na relaks. Stworzenie nawyku dbania o odpoczynek i wewnętrzny spokój może nastąpić na przykład poprzez słuchanie odgłosów natury, relaksującej muzyki, czy muzyki klasycznej. Czasem potrzebny jest odpoczynek od negatywnego myślenia i analizowania. Mogą w tym pomóc czynności takie jak oglądanie pozytywnych zdjęć, filmów o przyrodzie, widok plaży, oceanu, lasu, gór czy łąk. Tym co sprzyja wyciszeniu i odpoczynkowi jest fizyczne przebywanie wśród natury, wyjście na spacery, zmiana otoczenia.
Budowanie świadomości psychoseksualnej:
Orgazm
- Brak orgazmów - niedojrzałość?
- Brak orgazmu
- Orgazm
- Orgazm - jak osiągnąć
- Orgazm - fazy
- Orgazm krok po kroku
- Orgazm - problemy
- Fatanzja seksualna - BDSM
- Fantazja erotyczna- seks biurowy
- Fantazja seksualna - seks nad jeziorem
- Fantazja erotyczna - seks pod prysznicem
- Fantazja seksualna - seks w kuchni
- Fantazja erotyczna - uwiedziona
- Fantazja seksualna - uwiedziony
- Fantazje seksualne - o czym fantazjują kobiety?
- Czy fantazja o innych będąc w związku jest zła?
- Fantazja Erotyczna, u masażysty - trzy zakończenia
Pożądanie
- Pożądanie - co na nie wpływa?
- Co wpływa na pożądanie?
- Kiedy mężczyzna mówi "NIE"
- Zrozumieć kobietę i jej seksualność
- Czy w seksie dbasz bardziej o innych niż o siebie?
- Dojrzałość emocjonalna
- Uzależnienie od masturbacji
- Orientacja seksualna
Relacje
- Jak dbać o związek?
- Fazy miłości
- Trudne relacje - dlaczego w nie wchodzimy?
- Jak rozmawiać o seksie?
- Wsparcie społeczne wpływa na zdrowie psychiczne
- Problemy w łóżku - co robić?
Zdrada
Zapraszam wszystkie kobiety chcące czerpać ze swojej kobiecości i seksualności do grupy, w której dzielimy się informacjami, doświadczeniami i wsparciem. W atmosferze otwartości, przyjaźni i humoru przełamujemy temat tabu i otwarcie rozmawiamy o seksie. Obalamy stereotypy i mity na temat seksualności kobiet. Wiedza i samoświadomość swojej kobiecości i seksualności sprawia, że czujemy się silniejsze i pewniejsze swojej wartości.
Zapraszam do dołączenia do grona wspaniałych kobiet.
Marta Biczkowska
psycholog, seksuolog, terapeuta par